Základní škola a Mateřská škola Brloh

Původní název:
Státní česká menšinová měšťanská škola Brloh
Ulice:
Brloh 149
Obec:
Brloh
Okres:
Český Krumlov
Stát:
Česká republika
Rok postavení:
1937
Webové stránky:
https://skolabrloh.webnode.cz/kontakt/
Stavitel/architekt:
J. Říha z Bubenče/stavitel Skřivan z Písku
Popis:

Myšlenka vzniku české měšťanské školy v oblasti jazykové česko-německé hranice byla prosazována zejména spolky jakými byly Národní jednota pošumavská a Ústřední matice školská za účelem posílení národnostního postavení Brloha. Ostatně v té době již fungovala česká měšťanka v Křemži, která je od Brloha vzdálená 8 km. 

Z prostředků Ústřední matice školské byla česká měšťanka v Brloze otevřena 1.9.1926. I. třída byla umístěna v budově obecné školy, učitelský byt a kabinet v hostinci U Caisů a pracovna do č.p. 77. Roku 1927 se I. třída přesunula k Caisům a II. třída do školní budovy. III. třída byla pak umístěna v hostinci u Anderlů. Aby mohla být jako menšinová škola postátněna byla oficiálně měšťanskou školou jaronínskou se sídlem v Brloze. Postátnění se uskutečnilo dne 7.12.1927.

Občanská rezoluce politických stran a korporací z roku 1932 demonstrativně žádala zřízení budovy pro měšťanskou školu a označovala stávající umístění tříd státní školy za zcela nevyhovující. Roku 1933 je již z prostředků ministerstva školství upraven byt U Caisů na učebnu. Roku 1935 je dle projektu J. Říhy z Bubenče zahájena stavba nové školní budovy. Stavitelské práce byly svěřeny firmě Skřivan z Písku, řemeslnické práce byly zadány napřímo. Základní kámen s vyzlaceným datem  byl položen 28.10.1935 a byl do něj vložen pamětní spis týkající se vzniku a výstavby školy. Budova byla vystavěna nákladem 1 000 000 Kčs.

Slavnostní otevření státní české měšťanské školy proběhlo 30.5.1937, ovšem vzhledem k dokončování prací bylo možné se do školy přestěhovat až v listopadu 1937. Ministerstvo pro školu zakoupilo potřebné vybavení. Na žádost rodičů proběhlo rovněž slavnostní vysvěcení školní budovy.

V souvislosti s nejistými hranicemi mnichovského záboru v roce 1938 se v 21.11.1938 v Brloze rozšířila zvěst, že obec připadne třetí říši, proto bylo veškeré vybavení školy narychlo převezeno do Křemže. Krátce na to, když bylo jasné, že Brloh v záboru nebude, se vše stěhovalo zase zpět. V říjnu 1940, kdy byl Brloh již součástí Protektorátu, se česká měšťanka musela znovu stěhovat kvůli nařízení uvolnit budovu pro účely tábora pro přesídlence z Bessarábie. Třídy české školy tak musely být umístěny v najatých místnostech (např. v hostinci U Caisů, U Anderlů, atd.). Pouze mateřská škola a kabinet zůstaly v budově měšťanky a to do 29.7.1940, kdy byly tyto místnosti rovněž vypověděny. České třídy byly rozesety po celé obci, kromě Caisů a Anderlů to bylo u Tancerů nebo v domě J. Máče.

Budovu měšťanské školy stejně jako i budovu obecné školy a najaté školní místnosti obsadili roku 1945 němečtí uprchlíci z východu. Výuka byla obnovena 27.5.1945 v místnosti pro mateřskou školu. Škola byla tehdy zabrána americkou armádou. V roce 1945 bylo do české měšťanky zapsáno 141 žáků.

Po roce 1945 škola zůstala státní, byla vydržovaná krajským národním výborem a měla čtyři třídy. V souladu se změnou školské legislativy byla proměněna nejprve na střední a později na základní devítiletou školu.

V budově se v současné době (2021) nachází Základní a mateřská škola Brloh.

Zdroj:
https://digi.ceskearchivy.cz/607/1; https://digi.ceskearchivy.cz/608/1; https://digi.ceskearchivy.cz/609/1; https://digi.ceskearchivy.cz/610/1
Školní budova na pohlednici z 30. let 20. stol