Bývalá německá obecná škola Nový Svět
Nový Svět u Harrachova se na přelomu 19. a 20. stol. stal horkou půdou česko-německých národnostních sporů zejména poté, co se začalo proslýchat, že v převážně německém Novém Světě má být z prostředků Ústřední matice školské vystavěna česká škola. Německý řídící učitel Reitmeier se snažil vzniku české školy zabránit, nakonec však byla česká škola v roce 1910 opravdu prosazena. Jako její protipól byla proto ještě v témže roce otevřena soukromá škola německá, ku které byla o rok později připojena i matzeřská škola.
Škola byla jednou z tzv. "Roseggerových škol" stavěných spolkem Deutscher Schulverein v Praze před první světovou válkou a byla pojmenována po německém národně smýšlejícím literátovi Peteru Roseggerovi. Za působení řídícího učitele Franze Grosse byla škola brzy rozšířena na dvojtřídní.
Po vzniku Československa byly děti přepisovány do českých škol a německá tak byla vzhledem k nízkému počtu školních dětí byla uzavřena a 5.10.1919 obsazena pro účely české státní obecné menšinové školy, která byla v roce 1930 rozšířena o měšťanskou školu a v roce 1935 získala novou budovu čp. 77 (současná škola).
Po roce 1945 byla budova někdejší německé školy využívána jako česká mateřská škola. V roce 2002 byla budova prodána soukromému investorovi a přestavěna na rezidenční komplex Anenský dvůr.