Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity (bývalá III. česká měšťanská škola)
III. česká mešťanská škola chlapecká v Českých Budějovicích vznikla po rozdělení české mešťanské školy v roce 1919. Výnosem zemské školní rady z 19.6.1921 byly dosavadní dvě české mešť. školy chlapecké v Budějovicích čítající celkem 14 tříd rozděleny na 3 samostatné měšť. školy chlapecké. Obvod školy se skládal z vnitřního města, Lineckého předměstí, Vídeňského předměstí od Lannovy ulice a Mladého. Škola byla nejprve umístěna v budově II. měšť. školy chlapecké v Nové ulici č. 5 ve II. poschodí. Později byla přesunuta na adresu Štítného 3.
Dne 21.10.1928 byl položen základní kámen Masarykovy jubilejní měšťanské školy v Doudlebské ulici, kam byla III. česká měšť. škola umístěna.
Ke konci školního roku 1938/39 bylo vyučování na týden zastavena a škola posloužila k ubytování účastníků německého sjezdu. V té bylo třeba ve školní budově uvolnit místo pro českou měšťanskou školu, která byla zabrána. Dvě třídy musely být umístěny mimo budovu. Pro nedostatek učeben byla nakonec škola vystěhována do budovy ve Štítného ulici. Během II. světové války byl ředitel Stanislav Pour a bývalý ředitel František Vobr odvlečeni do koncentračního tábora. Vobr tam zemřel v posledních dnech války. Začátkem roku 1945 se nevyučovalo vzhledem k obsazení školních budov německými uprchlíky z východu. Okolí školy bylo bombardováno. Dne 18.7.1945 se mohla škola přestěhovat ze Štítného ulice zpět do původní školní budovy.
V současnosti (2024) slouží budova potřebám Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.