Bývalá obecná škola Velký Temelín

Původní název:
Obecná škola Velký Temelín
Ulice:
Temelín 89
Obec:
Temelín
Okres:
Neznámý
Stát:
Česká republika
Rok postavení:
1893
Stavitel/architekt:
Čeněk Slepička z Týna nad Vltavou/František Holub, Matěj Daniel
Popis:

Po zavedení povinné školní docházky náležela obec Velký Temelín (Velký Temelín, Kaliště, Shon, Rozov, Pláňov) školní docházkou do školy ve Křtěnově. Cesta do této školy trvala z Velkého Temelína 3/4 hodiny a z ostatních částí ještě déle. Obtížná cesta, především v zimě ve sněhu a závějích, v dešti apod. byla pro děti velmi náročná a ti menší a slabší častokrát tuto cestu nebyli schopni v těžkých podmínkách ani absolovovat. To bylo důvodem k úvahám nad vlastní školní budovou.

Představitelé obce zadali vypracování stavební dokumentace Čeňku Slepičkovi z Týna nad Vltavou, která byla předložena 28.3. 1877. Toto počínání však nelibě nesla škola ve Křtěnově, která se bála, že výstavbou školní budovy a vlastní výukou ve Velkém Temelíně přijde o nezanedbatelné finanční prostředky, kterými jí temelínští dotovali. Křtěnovští nabízeli mimo jiné i rozšíření stávajících dvou postupových tříd na třídy čtyři a další ústupky, zkoušeli i různý nátlak, jen aby zachovali temelínské žactvo a s ním spojený peněžní obnos. Temelínští se dokonce museli písemně zavázat, že v případě otevření vlastní školy budou za dojíždění faráře Václava Hájka ze Křtěnova platit 45 zlatých ročně. Díky podpoře c.k. okresního hejtmana p.Karla Jelena a c.k. okresní školní rady obec získala 1000 zlatých (žádala 1500) a na základě povolení zemského výboru pro království České ze 17.11. 1882 mohla být stavba zahájena. Původně měla budova školy stát mezi hraběcím dvorem a usedlostí p.Václava Petříka, který se zavázal zdarma pro tento účel poskytnout pozemek pro stavbu. Nicméně si to později rozmyslel a základní kámen byl tak položen na opačné straně protivínské silnice 7. října 1882 v 10 hodin dopoledne.

Stavbu s náklady 4241 zl. a 96 kr., pod dohledem Čeňka Slepičky prováděli František Holub (zednické práce) a Matěj Daniel, rolník (práce tesařské), oba z Velkého Temelína.

14.1. 1883 byl na mimořádné schůzi obecního výboru jmenován výše uvedený c.k. okresní hejtman p. Karel Jelen za své zásluhy čestným občanem Velkého Temelína.

Díky několika změnám ve stavebních plánech došlo k navýšení nákladů o 2730 zl. a 20 kr. 17.6. 1883 získala obec od c.k okresní školní rady povolení k otevření jednotřídky od 1.1. 1884. Stavební a ostatní práce však probíhaly rychleji a Velký Temelín tak dostal povolení otevřít dvoutřídní školu už k 1.10. 1883 a prozatímním učitelem byl radou jmenován Jan Melmer, dosavadní podučitel ve Křtěnově (jeho "zápůjčka" stála 87 zl. 50 kr.) Při otevření bylo k povinné školní docházce zapsáno 103 žáků. Z vybavení bylo k dispozici prozatím pouze 6 lavic, zbylých 10 škamen bylo dodáno v neděli 14.10. 1883 ve 14 hodin, kdy byla škola svěcena. Světitelem byl farář Václav Hájek.

Kapacita školy však záhy nestačila a tak se začalo uvažovat o možnosti zřízení druhé třídy. Návrh na výstavbu nové budovy v prostoru mezi čp.15 a čp. 17 byl zamítnut a bylo rozhodnuto o přístavbě patra stávající školní budovy. Navzdory potížím s financováním a následně výběrovým řízením byla stavba provedena a 27. listopadu 1893 kolaudována.

Škola byla postupně rozšiřována až na čtyři třídy. Od 12.5. do 10.6.1945 byl ve školní budově sovětský vojenský lazaret. 

Škola byla zrušena vzhledem k výraznému poklesu žáků v roce 1986. V současnosti (2020) slouží obecnímu úřadu a je v hní umístěna obecní knihovna.

Zdroj:
https://digi.ceskearchivy.cz/1189/16; http://patriot.blackhole.cz/historie-skoly.html
Příspěvek vložil:
Mikuláš Zvánovec
Školní budova (po r. 1945)