Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická České Budějovice

Původní název:
Bývalá německá odborná škola kovorobná České Budějovice
Ulice:
Dukelská 260/13
Obec:
České Budějovice
Okres:
České Budějovice
Stát:
Česká republika
Rok postavení:
1913
Webové stránky:
https://www.spssecb.cz/
Popis:

Škola v Dukelské ulici byla reakcí radnice na otevření odborné školy v Resslově ulici. Ta byla postavena jako česká z prostředků obchodní a průmyslové komory. Tehdejší německé vedení budějovické radnice tedy vystavělo jako odpověď v nynější Dukelské ulici (tehdy Doudlebské) za 440 000 korun na tehdejší dobu moderní budovu, mimo jiné s vlastní kotelnou. Do vnitřního zařízení vložila radnice 73 000 korun. Nová školní budova se začala stavět v létě roku 1912, škola byla dokončena v roce 1913 a pravděpodobně 16. září začala provizorní výuka. Od roku 1914 nesla název k. k. Fachschule für Metallbearbeitung, Spenglerei und Instalation. V roce 1924 potom koupil budovu od města Československý stát za 516 848,82 Kč.

Po sloučení živnostenské a kovorobné školy roku 1924 byl ústav reorganizován a přejmenován na německou Mistrovskou školu strojnickou, která se v únoru 1927 sloučila s českou Mistrovskou školu strojnickou v Resslově ulici. Jejich spojením vznikla II. státní průmyslová škola strojnická (s německým a českým oddělením). V roce 1939 se německé oddělení osamostatnilo jako Německá státní průmyslová škola strojní (od 1942 Vyšší průmyslová škola), ale po válce byla spolu s ostatními německými školami zrušena. Česká část školy byla přeměněna 1942 na dvouletou Mistrovskou školu strojnickou, jejíž součástí byla též odborná škola pokračovací s oddělením pro strojní zámečníky, pro kováře a pro elektrotechniky. Po roce 1945 bylo obnoveno vyučování již pouze české mistrovské školy strojnické (dvouroční) a postupným vývojem odborného školství v Československu dospěla škola do dnešní podoby.

Za výrazný lze prohlásit rok 1951, kdy byly otevřeny první dvě nové třídy vyšší průmyslové školy strojnické. Od roku 1953 také třídy oboru elektrotechnického. Začalo tedy studium čtyřleté, ukončené maturitou. Pro velký zájem probíhala v letech 1956 – 1958 za plného provozu přístavba školy – přibyla tělocvična, posluchárna, kabinety, učebny a rozšířil se i prostor dílen.

V současnosti se vyučují v různých variantách 2 stěžejní obory: strojírenství a elektrotechnika. Vše je studium maturitní pro 500 žáků.

Zdroj:
https://www.spssecb.cz/o-skole; http://www.encyklopedie.c-budejovice.cz/clanek/odborne-skoly; https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/strojarna-slavi-sto-let-trvani-skoly-zve-absolventy-20131204.html
Školní budova dnes (2021)