Bývalá česká matiční škola Vimperk

Ulice:
1. máje 194/15
Obec:
Vimperk II
Okres:
Prachatice
Stát:
Česká republika
Rok postavení:
1909
Stavitel/architekt:
Ing. Jaroslav Rys
Popis:

Po přijetí nových rakouských školských zákonů po roce 1867 se v českých zemích šířila snaha o zřizování českých škol v převážně německy mluvících oblastech. Takové školy byly většinou stavěny a vydržovány ze soukromých zdrojů zejména spolky Ústřední matice školská a Národní jednota pošumavská. Nejinak tomu bylo i ve Vimperku, kde dlouholetá snaha vybudovat českou školu narážela na odpor místní (německé) samosprávy. Pro výkup pozemku byla tak českou stranou učiněn krycí manévr, kdy byl jako kupující pozemku uveden jistý pan Sebera z Prahy. Poté, co se o tom městská rada dozvěděla, vynaložila všechny právní prostředky s cílem zmařit stavbu školy. Záležitost se tak projednávala až u nejvyššího správního soudu ve Vídni. Nakonec byla radnice donucena ustoupit. 

Velkoryse pojatá budova tzv. Českého domu byla vystavěna v roce 1909 a kromě školy sem byla umístěna také opatrovna a česká záložna. Zároveň Český dům sloužil jako středisko českých spolků ve Vimperku a okolí. Budova byla vystavěna z prostředků Národní jednoty pošumavské a vydržována byla následně Ústřední maticí školskou. Oba spolky financovaly také zařízení školy, dětské nadílky nebo exkurze, atd.

Výuka na české škole byla zahájena 5.10.1909. Tehdy školu navštěvovalo 32 dětí. Roku 1910 byla při škole zřízena také opatrovna a otevřena 2. třída. V roce 1913 byla neúspěšně podána žádost za zveřejnění školy, ke kterému došlo až po vzniku ČSR 1.9.1919. Zároveň bylo v té době povoleno zřízení měšťanské školy a otevřena třetí třída obecné školy. Do školní budovy byl zapůjčen nábytek ze škol v Boubské a Vonšovicích, něco poskytla také německá měšťanka ve Vimperku.

Dne 1.1.1921 v souladu s novými československými školskými zákony (tzv. Lex Metelka) škola přešla do státní správy. Pro obecnou a měšťanskou školu byly místnosti již nedostatečné a nedařilo se žádné najít. V září 1921 byla škola pojmenována po zemřelém předsedovi zemské školní rady Jindřichu Metelkovi. Ve školním roce 1922/23 školu navštěvovalo 256 žáků.

Potřeba nových místností vedla ke zdařilé intervenci spolků v záležitosti výkupu pozemku knížete Schwarzenberga naproti Českému domu za účelem výstavby nové školní budovy. Na témže místě byla otevřena nová školní budova v roce 1930 a obecná a měšťanská škola sem byly přesunuty. Stará školní budova byla Národní jednotou pošumavskou prodány státní lesní správě.

V současnosti (2021) patří budova městu Vimperk a je v ní umístěna Městská knihovna.

Zdroj:
https://digi.ceskearchivy.cz/312916/6/2231/1647/28/0
Školní budova na pohlednici ze začátku 20. stol.