Bývalá česká státní menšinová škola Stvolny

Původní název:
Česká státní menšinová Škola Stvolny
Ulice:
Stvolny 45
Obec:
Manětín - Stvolny
Okres:
Plzeň-sever
Stát:
Česká republika
Rok postavení:
1875
Popis:

Stvolenské děti docházely v 18. a 19. století do farní školy v nedalekém Rabštejně. Roku
1875 zahájila vyučování ve Stvolnech jednotřídní německá obecná škola a docházely do ní vedle žáků německé národnosti i děti české. O rok později byla postavena nová školní budova čp. 45. 

Česká obecná škola byla zřízena výnosem Zemské školní rady v Praze od počátku školního roku 1919/1920 s tím, že bude prozatímně umístěna v prvním patře budovy místní německé školy. Pro německou školu byla určena největší místnost v přízemí patřící k bytu
správce německé školy. Jelikož obec nechtěla uvolnit prostory (učebnu s bytem pro správce)
pro českou školu dobrovolně, došlo k jejich zabrání, a ministerstvo školství se zavázalo platit
obci nájem z užívaných prostor. Než byla německá učebna upravena pro školní potřeby, bylo na schůzi obecního zastupitelstva ujednáno vyučovat v dosavadní třídě střídavě (dopoledne Češi, odpoledne Němci a druhý den obráceně). Dne 28. září 1919 byla ve Stvolnech na školním dvoře pořádána za podpory manětínského Sokola slavnost otevření české školy. Vyučování začalo následující den ráno za velmi dramatických okolností. Když české děti vešly do třídy, školní lavice byly již obsazeny německými žáky, kteří museli následně školu opustit. Odpor německého obyvatelstva včetně starosty a manželky německého učitele Oliveriuse se obrátil proti českým žákům, jejich učiteli Kroftovi a faráři Martinů z Rabštejna, kteří byli fyzicky napadeni. Situaci muselo řešit četnictvo a Sokolové z Manětína. Další den bylo k zajištění pořádku povoláno vojsko z Plzně a tři týdny dohlíželo na klid v obci.

Jelikož byla česká škola v nájmu a byt správce rovněž nevyhovoval, řešila se několikrát otázka novostavby vlastní školy. Vzhledem ke stále se zhoršující hospodářské situaci bylo od stavby upuštěno. Dne 18. října 1928 bylo povoleno zřízení české mateřské školy ve Stvolnech. Školka měla společnou správu s obecnou školou a sídlila v pronajatém domě čp. 48 u p. Václava Heidenreicha za 1200 Kč ročně. Vyučování v ní bylo zahájeno 11. listopadu 1928.

Česká škola byla uzavřena v souvislosti s mnichovským záborem v roce 1938. V září 1945 byla škola obnovena pro 28 dětí různých národností (Češi, Slováci, Rusíni a Němci). Od 1.1.1948 byla škola dvoutřídní, o rok později ovšem opět redukována na jednotřídní. Na žádost rodičů bylo povoleno, aby do zdejší školy docházeli od šk. r. 1956/57 také žáci z Kotanče. Po zrušení školy v Rabštejně nad Střelou v roce 1961/62 byl její obvod připojen ke stvolenské škole. Školu tak navštěvovali žáci ze Stvolen, Kotanče, Rabštejna nad Střelou a Vranova. V 60. letech sem začaly docházet děti romského původu, jejichž rodiče byli zaměstnaní jako sezónní brigádníci státního statku. Počet žáků se během školního roku neustále měnil, např. ve školním roce 1970/1971 bylo zapsáno na začátku roku 13 dětí, na konci pak pouhých 6, školu tehdy dokonce nenavštěvoval žádný žák ze Stvolen.
Od 1. ledna 1972 do 25. srpna 1972 probíhala úplná rekonstrukce a modernizace školní budovy, kterou provedl Okresní stavební podnik Plzeň-sever. Třída s pouhými 9 žáky (po celý školní rok) byla po tuto dobu přestěhována do úřadovny MNV.

Poslední školní rok 1974/1975 školu navštěvovalo 14 dětí. Dnem 1. září 1975 byla
stvolenská škola uzavřena, žáci ze Stvolen, Kotanče, Rabštejna nad Střelou a Vranova začali
dojíždět do Základní devítileté školy v Manětíně. 

Zdroj:
https://www.inventare.cz/pdf/soap-ps/soap-ps_ap0326_00353_zakladni-skola-stvolny.pdf
Příspěvek vložil:
Mikuláš Zvánovec
Školní budova dnes (2022)